Πορτογαλία

Μεγάλο διπλό με χρώμα... Ολυμπιακού για την Μπράγκα

Με τους άλλοτε παίκτες του Ολυμπιακού, Μπρούμα και Ρόνι Λόπες, να σκοράρουν, η Μπράγκα πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, 3-2, επί της Γκιμαράες.

Το πλασάρισμα στην τετράδα εξασφάλισε η Μπράγκα, που επιβλήθηκε 3-2 της Γκιμαράες εκτός έδρας και την άφησε σίγουρα 5η, με τους «αρσεναλίστας» να ανεβαίνουν 3οι προπερνώντας, προσωρινά, την Πόρτο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10' με τον άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού, Μπρούνο Γκασπάρ, όμως ο επίσης πρώην «ερυθρόλευκος» Μπρούμα ισοφάρισε στο 24'.

Η ανατροπή ήρθε στο 75' από τον αδερφό του νυν ποδοσφαιριστή των Πειραιωτών, Αντρέ Όρτα, Ρικάρντο, με τον Μάνγκας να ισοφαρίζει πέντε λεπτά αργότερα.

Παρ' όλα αυτά, ένας ακόμη παλιός παίκτης του Ολυμπιακού, ο Ρόνι Λόπες, λύτρωσε την Μπράγκα στις καθυστερήσεις, δίνοντάς της τη νίκη.

Νωρίτερα, η πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 1-0 την Εστορίλ εκτός έδρας, ενώ η Πορτιμονένσε έμεινε στο 2-2 με τη Ρίο Άβε.

Τέλος, η υποβιβασμένη Βιζέλα διέλυσε με 4-0 την Εστρέλα Αμαδόρα, που εξακολουθεί να κινδυνεύει.